Jarmila Mandžuková - Ex libris ...
motivační knihy - zdravý životní styl - kuchařské knihy - horoskopy a numerologie - prodej mých knih

Moje ex libris

Co je to ex libris?

KNIHY patří k mým nejspolehlivějším a nejmilejším přátelům. Je pravděpodobné, že v minulosti právě z tohoto krásného vztahu vznikala první ex libris.
Slovo ex libris pochází z latiny a znamená "z knih". Jedná se o malý ozdobný lístek, který většinou obsahuje název ex libris (i exlibris), jméno či monogram objednatele, výtvarný motiv nebo jiné vyjádření vztahu majitele ke knize. Ex libris se vlepuje do knihy, aby zde připomínalo jejich majitele, v mém případě autora knihy.
Mám řadu spřátelených výtvarníků a čas od času některého z nich požádám o vytvoření ex libris „na míru“. Moje sbírka těchto krásných pokladů se začíná pomalu rozrůstat a všem, kteří přijali mojí nabídku a věnovali mi trochu svého tvůrčího času a invence, z celého srdce děkuji!

EX LIBRIS od Františka Doubka

(21. dubna 1940 - 11. prosince 2011)

František Doubek se narodil v Milevsku, ale většinu svého života prožil v Písku. Absolvoval pražskou Vysokou školu pedagogickou a pod vedením profesora Cyrila Boudy vystudoval výtvarnou výchovu.

Malíř, ilustrátor a grafik zachytil podobu mnoha českých i evropských měst. Nakreslil a rekonstruoval stovky erbů rodových i městských, je tvůrcem návrhů pamětních mincí a medailí. Jako středoškolský profesor předával svým žákům zájem a lásku o výtvarné umění.

Svojí bohatou tvorbu představil na mnoha domácích i zahraničních výstavách. V lednu 2009 bylo jeho dílo prezentováno na výstavě CZ UNESCO v Bruselu u příležitosti předsednictví České republiky Radě Evropské unie. V roce 2010 vystavoval u příležitosti svých 70. narozenin v Senátu České republiky v Praze, v písecké Sladovně, v Deggendorfu a na dalších místech.


Ex libris od Františka Doubka

Ex libris od Františka Doubka Kindlera   Ex libris od Františka Doubka   Ex libris od Františka Doubka

EX LIBRIS od Alfreda Kindlera

Narodil se 10. dubna 1925 ve Starých Bukách. V letech 1940 až 1947 absolvoval studia litografie, textilního designu, řezbářství, malířství a soukromá studia v Mnichově. Ve své profesionální výtvarné činnosti se věnoval textilnímu designu a řezbářství. V současné době se věnuje zejména malířství. Do okruhu jeho zájmu a námětů patří zejména jihočeská krajina, figurální tématika a zátiší. Alfred Kindler se zúčastnil se nespočtu kolektivních výstav a uspořádal řadu samostatných výstav, svými díly je zastoupen v mnoha státních a soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

V letech 1988 až 2010 žil ve Včelné a je spoluzakladatelem tradice pořádání pravidelných výtvarných výstav.
Osobní stránky výtvarníka http://www.akindler.sweb.cz/.

Ex libris od Alfreda Kindlera Ex libris od Alfreda Kindlera Ex libris od Alfreda Kindlera

Ex libris od Alfreda Kindlera Ex libris od Alfreda Kindlera Ex libris od Alfreda Kindlera

EX LIBRIS od Karla Příhody

Narodil se 12. února 1935 v Českých Budějovicích. Po absolutoriu Keramické školy v Bechyni působil jako výtvarník a později jako vedoucí keramické továrny v Hrdějovicích u Českých Budějovic. Zde působil více než třicet let a věnoval se současně vedení továrny, technologii i výtvarným návrhům pro výrobu. Je jedním z iniciátorů spolupráce předních špičkových výtvarníků v oboru z celé republiky. V té době se staly Hrdějovice centrem vynikající keramiky.

Svoji tvorbu orientoval i na spolupráci s architekty při navrhování a realizaci interiérů i exteriérů. V letech 1991-95 vyučoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově. V srpnu 2002 byl jeho keramický atelier zcela zničen povodní. Zde nastává zlom v jeho tvorbě. Po krátkém mezidobí se věnuje kresbě, pastelům, malbě a píše poezii. Je také autorem několika knižních ilustrací a nástěnných kalendářů. Uspořádal více než sto společných a autorských výstav v České republice i v zahraničí.

Osobní stránky výtvarníka http://www.karelprihoda.osoba.cz/.

Ex libris od Karla Příhody Ex libris od Karla Příhody Ex libris od Karla Příhody

EX LIBRIS od Jaroslava Vojny

Narodil se 16. dubna 1943 v Praze. Pochází z významné umělecké rodiny, jeho pradědeček byl Mikoláš Aleš a otec akademický malíř Jaroslav Vojna, rodák z Týna nad Vltavou a zakladatel místní malířské tradice. Jeho syn, rovněž Jaroslav, absolvoval Vyšší školu fotografie a zúčastnil se řady fotografických soutěží a výstav. Od roku 1993 se věnuje kresbě.

Ex libris Jaroslav Vojna

POHLEDNICE s kresbou od Miloslava Martenka

Miloslav Martenek se narodil 16. září 1933 v Praze. Optimista a šiřitel dobré nálady, známý jihočeský karikaturista a pilot miluje život ve všech jeho podobách včetně ptačí perspektivy ze vzduchu. Je členem České unie karikaturistů a SECO - Evropské organizace karikaturistů. Ilustruje knížky, přispívá kresbami do časopisů, zúčastnil se mnoha výstav doma i v zahraničí.

POHLEDNICE s kresbou od Miloslava Martenka

EX LIBRIS od Václava Plechatého

Narodil se 26. února 1948. Žije a tvoří v Liberci a patří mezi významné české výtvarníky. Od roku 1971 má za sebou více než čtyřicet samostatných výstav a za své grafiky a dřevěné plastiky převzal řadu českých i zahraničních prestižních cen. Jeho tvorba si našla cestu nejen do galerií a souromých sbírek, ale i do mateřských a základních škol, kaváren a dalších veřejných interiérů. Jeho milá dílka sklízejí zaslouženou pozornost, a tak není divu, že mezi jejich "patrony" patří například herci Jiřina Bohdalová, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Marcela Augustová a řada dalších.

Osobní stránky výtvarníka http://www.plechaty.estranky.cz.

Ex libris Václava Plechatého

EX LIBRIS od Jaroslava Mináře

Narodil se v roce 1946 v Postřelmově. Po absolvování Gymnázia v Zábřehu byl zaměstnán u ČSD a od roku 1983 ve firmě PRAMET Šumperk jako výtvarník. V roce 2002 přechází na svobodné povolání, ve kterém se zaměřuje na volnou a užitou grafiku, malbu a plastiku. Je členem Unie výtvarných umělců ČR. Má za sebou více než třicet samostatných výstav a mnoho ocenění, například v roce 2005 získal druhou cenu na mezinárodní přehlídce ex libris v Kaunasu v Litvě. Je zastoupen v galeriích a soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí a spolupracuje se zvonařskou dílnou paní Marie Tomáškové-Dytrychové v Brodku u Přerova.

Osobní stránky výtvarníka http://www.minarj.cz/.

Ex libris Jaroslava Mináře


   


Jste sběratel ex libris a chcete svojí sbírku rozšířit o moje ex libris?
Pošlete mi na mojí adresu známku na dopis a obratem vám svoje ex libris pošlu!
E-mail
j.mandzukova@seznam.cz